«Այս ընտրությունները պատասխանատվության ընտրություն էին». Գալուստ Սահակյան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գնահատմամբ` ապրիլի երկուսին կայացած հերթական խորհրդարանական ընտրությունները ցույց տվեցին, որ մեր երկիրը՝ ի դեմս քաղաքական ուժերի եւ քաղաքացիների, ունի առաջ շարժվելու թե՛ հնարավորություն, թե՛ ցանկություն եւ թե՛ կամք: Մեր քաղաքացիներն ու քաղաքական ուժերն ընտրությունների միջոցով կարողացան վստահորեն իրացնել ավելի ապահով ու ավելի բարեկեցիկ, ավելի անվտանգ եւ ավելի զարգացած պետություն ունենալու իրենց հնարավորությունը:
Ազգային ժողովի ընտրությունների վերաբերյալ իր հայտարարության մեջ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնավորապես նշել է. «Այս ընտրությունները համախմբող ընտրություններ էին, որոնք, անկախ իրենց արդյունքից, վկայեցին, որ տարբեր ծրագրեր ներկայացնելով հանդերձ՝ քաղաքական ուժերն իրենց պատասխանատու են զգում երկրի ճակատագրի համար, իսկ քաղաքացիները, ունենալով տարբեր տեսակետներ, հաստատակամորեն պատրաստ են իրենց քվեներով ստանձնելու պատասխանատվության իրե՛նց բաժինը: Հետեւաբար, այս ընտրությունները նաեւ պատասխանատվության ընտրություն էին:
Թե՛ մեր, եւ թե՛ ընտրություններին հետեւող միջազգային կառույցների ու կազմակերպությունների ներկայացուցիչների գնահատմամբ, մեզ հիմնականում հաջողվեց արժանապատիվ քննություն բռնել, ինչի համար շնորհակալությունս եմ ուզում հայտնել բոլորիս եւ բոլորին՝ ինչպես ընտրությունների մասնակիցներին, այնպես էլ դրանք դիտարկողներին:
Վստահ եմ, որ մեզ սպասում է նույնքան անցնցում եւ խաղաղ հետընտրական ժամանակաշրջան, ստեղծագործ ու հետեւողական աշխատանքի ժամանակաշրջան, փոխվելու եւ փոխելու ժամանակաշրջան:
Ընտրություններին հաջորդել է ավելի ջանադիր աշխատելու, անվտանգության գինն ավելի խորն ու ավելի սթափ գիտակցելու, քաղաքական ու քաղաքացիական ավելի բարձր գիտակցությամբ երկիրն առաջ տանելու ժամանակը: Համոզված եմ, որ արժանապատվորեն ենք տնօրինելու այդ ժամանակը՝ այն ծառայեցնելով ավելի բարեկեցիկ հասարակություն եւ ավելի անվտանգ երկիր ունենալու գործին»:

В оценке Председателя НС Г.Саакяна состоявшиеся 2 апреля очередные парламентские выборы показали, что наша страна в лице политических сил и граждан обладает и возможностями, и желанием, и решимостью двигаться вперед.   Наши граждане и политические силы посредством выборов смогли уверенно реализовать свой шанс иметь более надежное и более процветающее, более безопасное и более развитое государство.
В своем заявлении по парламентским выборам Председатель НС Г.Саакян, в частности, отметил: “Эти выборы – консолидирующие выборы, независимо от итогов засвидетельствовавшие, что политические силы, представляя различные программы, чувствуют себя ответственными за судьбу страны,   а граждане, при различии точек зрения, твердо готовы взять на себя часть ответственности своими голосами. Таким образом, эти выборы также были выбором ответственности.
В оценке представителей как наших, так и международных структур и организаций нам в основном удалось достойно выдержать экзамен, за что хочу выразить благодарность всем нам – как участникам выборов, так и наблюдателям.
Уверен, нас ждет такой же стабильный и мирный поствыборный период, период творческого и упорного труда, период перемен и изменений.
За выборами последует время более кропотливой работы, более глубокого и трезвого осознания цены безопасности, более высокого политического и гражданского стремления к прогрессу. Убежден, достойно справимся с велением времени – создать более благополучное общество и более безопасную страну”.