«Այս ընտրությունները պատասխանատվության ընտրություն էին». Գալուստ Սահակյան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի գնահատմամբ` ապրիլի երկուսին կայացած հերթական խորհրդարանական ընտրությունները ցույց տվեցին, որ մեր երկիրը՝ ի դեմս քաղաքական ուժերի եւ քաղաքացիների, ունի առաջ շարժվելու թե՛ հնարավորություն, թե՛ ցանկություն եւ թե՛ կամք: Մեր քաղաքացիներն ու քաղաքական ուժերն ընտրությունների միջոցով կարողացան վստահորեն իրացնել ավելի ապահով ու ավելի բարեկեցիկ, ավելի անվտանգ եւ ավելի զարգացած պետություն ունենալու իրենց հնարավորությունը:
Ազգային ժողովի ընտրությունների վերաբերյալ իր հայտարարության մեջ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնավորապես նշել է. «Այս ընտրությունները համախմբող ընտրություններ էին, որոնք, անկախ իրենց արդյունքից, վկայեցին, որ տարբեր ծրագրեր ներկայացնելով հանդերձ՝ քաղաքական ուժերն իրենց պատասխանատու են զգում երկրի ճակատագրի համար, իսկ քաղաքացիները, ունենալով տարբեր տեսակետներ, հաստատակամորեն պատրաստ են իրենց քվեներով ստանձնելու պատասխանատվության իրե՛նց բաժինը: Հետեւաբար, այս ընտրությունները նաեւ պատասխանատվության ընտրություն էին:
Թե՛ մեր, եւ թե՛ ընտրություններին հետեւող միջազգային կառույցների ու կազմակերպությունների ներկայացուցիչների գնահատմամբ, մեզ հիմնականում հաջողվեց արժանապատիվ քննություն բռնել, ինչի համար շնորհակալությունս եմ ուզում հայտնել բոլորիս եւ բոլորին՝ ինչպես ընտրությունների մասնակիցներին, այնպես էլ դրանք դիտարկողներին:
Վստահ եմ, որ մեզ սպասում է նույնքան անցնցում եւ խաղաղ հետընտրական ժամանակաշրջան, ստեղծագործ ու հետեւողական աշխատանքի ժամանակաշրջան, փոխվելու եւ փոխելու ժամանակաշրջան:
Ընտրություններին հաջորդել է ավելի ջանադիր աշխատելու, անվտանգության գինն ավելի խորն ու ավելի սթափ գիտակցելու, քաղաքական ու քաղաքացիական ավելի բարձր գիտակցությամբ երկիրն առաջ տանելու ժամանակը: Համոզված եմ, որ արժանապատվորեն ենք տնօրինելու այդ ժամանակը՝ այն ծառայեցնելով ավելի բարեկեցիկ հասարակություն եւ ավելի անվտանգ երկիր ունենալու գործին»:

By the assessment of the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan, the next parliamentary elections held on April 2, showed that our country on behalf of political forces and citizens, has an opportunity, wish and will for advancing,. Our citizens and political forces could confidently realize the possibility of having safer and more welfare, more secure and more developed state through elections.
The Speaker of the National Assembly Galust Sahakyan particularly noted in his statement on the elections of the National Assembly: “These elections were elections consolidating people, who irrespective of their results, witnessed that with presenting different programmes, the political forces feel themselves responsible for the destiny of the country, and the citizens, having different viewpoints, are steadfastly ready to assume their share of responsibility with their votes. Therefore, these elections were also election of responsibility.
By the assessment of the local and international structures and representatives of the organizations observing the elections, we mainly succeeded to take a dignified examination, for which I express my gratitude to all of us and to everybody: the participants of the elections and their observers.
I am sure that we expect as non-shocking and peaceful post-electoral period, a period of creative and consistent work and a period of getting changed and changing.
The elections followed the time of working more diligently, more deeply and soberly realizing the price of security, advancing the country with political and civil higher conscience. I am confident that we will possess that time with dignity, serving it for having more welfare society and more secure country.”